سوالات اختصاصي درباره المپياد رياضي ساسمو SASMO

۱.ساسمو چه مسابقه اي است؟

المپياد رياضي ساسمو يكي از بزرگترين و معتبرترين رقابتهاي رياضي در سطح آسيا است كه هر ساله بيش از ۲۰كشور آسيايي در آن شركت مي كنند.

۲.کمیته اصلی مسابقه ساسمو چه کشوری است؟

در سال ۲۰۰۶ پروفسور Wooi Boon Yeo استاد برجسته آموزش رياضي و عضو كميته المپياد رياضي سنگاپور با همراهي دو تن از همكارانش،"المپياد رياضي مدارس سنگاپور و آسيا" (SASMO)را بنيان نهادند. اين رقابت ها از ۱۵۵ شركت كننده محلي در سال ۲۰۰۶ به بيش از ۳۰,000 شركتكننده از ۲۰ كشور آسيايي در سال ۲۰۱۸ گسترش يافته است. تنها دركشور سنگاپور، بيش از ۱۲۰ مدرسه در سال ۲۰۱۸ در رقابتهاي SASMO شركت كردهاند و در حال حاضر اين مسابقات يكي از بزرگترين و معتبرترين رقابتهاي رياضي در سطح آسيا به حساب ميآيد.

۳.مسابقات ساسمو از چه سالي در ايران در حال برگزاري است؟

در سال(۲۰۱۹)،ايران به عنوان بيست و يكمين كشور آسيايي به اين مسابقات پيوست و از آن پس دانش آموزان مستعد ايراني ميتوانند به راحتي با شركت در اين آزمون دركشور ايران با دانش آموزان علاقهمند بيش از بيست كشور ديگر در جهان به رقابت بپردازند. امسال چهارمين سال برگزاري اين مسابقات در ايران مي باشد.

۴.هرساله حدودا چند كشور در اين مسابقات شركت مي كنند؟

تا سال ۲۰۱۹ تنها كشورهاي آسيايي در اين مسابقات حضور داشتند اما پس از شيوع ويروس كرونا و برگزاري مسابقات بصورت آنلاين كشورهايي از اروپا مثل بلغارستان و يونان و همچنين آمريكا وكانادا و برزيل در اين مسابقات شركت كرده اند و بدون اغراق اين مسابقات در آينده نزديك بصورت يكي از معتبرترين المپياد هاي بين المللي درخواهد آمد.

۵.چه كساني مي توانند در اين مسابقه شركت كنند؟

تمامي دانش آموزان پايه دوم تا يازدهم مي توانند در اين مسابقات شركت نمايند.

۶.تاريخ برگزاري مسابقه چه زماني است؟

مرحله اول اين مسابقات هر ساله در اوايل ارديبهشت ماه برگزار مي شود.

۷.براي آمادگي اين مسابقات چه منابعي بايد مطالعه شود؟

نمونه سوالات سالهاي گذشته (۲۰۱۴-۲۰۱۹)به صورت كتاب انتشار يافته و متقاضيان مي توانند از قسمت فروشگاه در سايت رسمي ما خريد نمايند. همچنين طرح درس مسابقه و نمونه سوالات ۲۰۲۰ هم در سايت قسمت مسابقات ساسمو موجود است.

۸.سطح سوالات مسابقه ساسمو در چه حدي است؟

به تبع دانش آموزان در رقابتي بزرگ با معيار هاي جهاني شركت خواهند كرد و لذا بايد مطالب كتاب درسي خود را درسطح بالاتري فراگرفته باشند و بر مسايل آن تسلط داشته باشند.

۹.چگونه ميتوان به يك نمونه از سوالات سالهاي قبل مسابقات ساسمو دست پيدا كرد؟

طرح درس مسابقه و نمونه سوالات ۲۰۲۰ در سايت www.erdos.ir قسمت مسابقات ساسمو موجود است.

۱۰.مزاياي شركت در مسابقه ساسمو چيست؟

تمامي دانش آموزاني كه بتوانند مدال طلا و نقره و برنز در مرحله اول كسب كنند، لوح و مدال رسمي مسابقات را دريافت مي كنند و همچنين مدال آوران طلا و نقره جواز شركت در مرحله دوم مسابقات را كه هر ساله در يك كشور آسيايي برگزار مي شود را كسب مي كنند. دانش آموزان برتر از هر پايه تحصيلي در مقاطع دوم تا دوازدهم كه بتوانند در مرحله اول مسابقات عملكرد مطلوبي را ارايه داده و در مرحله دوم مدال طلا و يا نقره كسب نمايند و يا با شركت در هر دو المپياد ساسمو (رياضي) و وندا (علوم) مدال طلا و يا نقره اين مسابقات در مرحله نهايي كسب كنند, مي توانند عضو آكادمي دانش آموزان برتر آسيا شوند و از مزاياي آن بهره مند شوند كه شامل بورس هاي مختلف تحصيلي و هداياي نقدي مي باشد.

۱۱.سايت رسمي مسابقات ساسمو را معرفي كنيد.

www.sasmo.sg براي ورود فيلتر شكن لازم است.

۱۲.تعداد سوالات مسابقه ساسمو و نحوه پاسخگويي چگونه است؟

تعداد سوالات مرحله اول ۲۵ عدد است كه ميزان امتياز و نحوه پاسخگويي به آنها در بروشور مسابقات توضيح داده مي شود.

۱۳.آيا سوالات داراي نمره منفي است؟

بله سوالات نمره منفي دارد و استفاده از ماشين حساب مجاز نيست.

۱۴.آيا سوالات ترجمه فارسي دارد؟

بله.

۱۵.ميزان دانش زبان انگليسي براي شركت در اين مسابقه را عنوان كنيد؟

در مرحله اول تنها نياز به دانستن اعداد و نوشتن اعداد به انگليسي است و بجز آن به مورد ديگري نياز نداريد.

۱۶.نحوه ارزيابي و اعلام نتايج مسابقات به چه صورت خواهد بود؟

نتايج مرحله اول حدودا ۴۵ روز بعد از مسابقه اعلام خواهد شد. به هشت درصد اول در آسيا مدال طلا و به دوازده درصد بعدي در آسيا مدال نقره و بيست درصد بعدي در آسيا مدال برنز تعلق مي گيرد. به ۴۰ درصد كل شركت كنندگان در آسيا در مرحله اول مدال داده مي شود.

۱۷.مسابقات ساسمو چند مرحله دارد و در كجا برگزار مي شود؟

اين المپياد دو مرحله دارد كه مرحله اول آن در ايران و مرحله نهايي آن IJMO قبل از كرونا هرساله در يك كشور آسيايي بوده است. با شيوع كرونا مرحله نهايي فعلا بصورت آنلاين در ايران برگزار مي شود. تنها مدال آوران طلا و نقره در مرحله اول مي توانند در IJMO شركت كنند و مدال آوران برنز در مسابقه اي با نام SIMOC شركت داده مي شوند.

۱۸.به چه كساني از طرف موسسه اردوش و كميته مسابقات هدايايي تعلق ميگيرد؟

كميته مسابقات به كساني كه در مرحله اول نمره كامل كسب نمايند مبلغ ۱۰۰ دلار سنگاپور اهدا مي كند. همچنين هر ساله موسسه اردوش به نفرات اول تا سوم كشوري در پايه هاي مختلف جوايز ارزنده اي اهدا كرده و به تمامي مدال آوران مرحله نهايي مسابقات و برترين هاي كل مسابقات نيز جوايز نقدي و غير نقدي به همراه كاپ از طريق موسسه اردوش اهدا مي گردد.

۱۹.كلاس هاي آمادگي مسابقات ساسمو از چه زماني و چگونه برگزار ميشود؟

براي اطلاع به قسمت سوالات متداول در مورد كلاسها مراجعه فرماييد.

۲۰.هزينه ثبت نام مسابقات مرحله اول و دوم چقدر است؟

هزينه ثبت نام مرحله اول حدودا ۱۰ دلار است كه هرساله بسته به قيمت دلار در دي ماه اعلام مي گردد. هزينه شركت در مرحله دوم مسابقات نيز حدودا ۱۰۰ دلار خواهد بود.

۲۱.گونه ازميزان اعتبار اين مسابقات آگاهي پيدا كنيم؟

مسابقات ساسمو از سال ۲۰۰۶ در حال برپايي است و هر ساله بر تعداد كشور هايي كه به اين مسابقات مي پيوندد در حال افزايش است . همچنين براي اطمينان از اعتبار و درستي مدارك تحويلي به دانش آموزان , هرلوح داراي كدي است كه تنها مخصوص همان دانش آموز خواهد بود و با اسكن كد در سايت رسمي مسابقات نام و اطلاعات، نوع مدال دانش آموز را مي توان چك كرد.