المپیاد ریاضی آسیایی (Sasmo)

در سال 2006 پروفسور Yeo Boon Wooi استاد برجسته آموزش ریاضی و عضو کمیته المپیاد ریاضی سنگاپور با همراهی دو تن از همکارانش،"المپیاد ریاضی مدارس سنگاپور و آسیا (SASMO) "را بنیان نهادند. این رقابت ‌ها از ۱۵۵ شرکت کننده محلی در سال 2006 به بیش از 30،000 شرکت‌کننده از 20 کشور آسیایی در سال 2018 گسترش یافته ‌است. تنها درکشور سنگاپور، بیش از 120 مدرسه در سال 2018 در رقابت‌های SASMO شرکت کرده‌اند و در حال حاضر این مسابقات یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین رقابت‌های ریاضی در سطح آسیا به حساب می‌آید. در سال(2019)، ایران به عنوان بیست و یکمین کشور آسیایی به این مسابقات پیوست و  از آن پس دانش آموزان مستعد ایرانی می توانند به راحتی با شرکت در این آزمون درکشور ایران با دانش آموزان علاقه مند بیست کشور دیگر به رقابت بپردازند.

 کشور سنگاپور یکی از پنج کشور برتر جهان در زمینه آموزش ریاضی و رویکردهای نوین آموزشی می باشد و دانش آموزان سنگاپور در آزمون بین المللی تیمز رتبه اول را در دنیا کسب کرده اند.

مزایای شرکت در المپیاد ریاضی ساسمو

 1.  این مسابقات به دانش آموزان کمک می کند تا درک عمیق تری از مباحث کتاب درسی داشته باشند و جنبه های واقعی ریاضیات را درزندگی روزمره درک نمایند.
 2.  این مسابقات انگیزه ای جهت رقابت در فضای بین المللی را در دانش اموزان ایجاد می کند.
 3.  این مسابقات می تواند زمینه ساز شکوفایی استعدادهای دانش آموزان در مباحث مختلف ریاضی در عرصه بین المللی باشد.
 4.  دانش آموزان می توانند با هزینه کم به راحتی دانش خود را در یک رقابت معتبر بین المللی محک بزنند و برنامه ریزی دقیق تری را برای آینده خود داشته باشند.
 5.  آشنایی با متد های آموزشی کشور های دیگر و سطح دانش ریاضیات در آنها , از مزیت های دیگر شرکت در یک رقابت بین المللی است.
 6.  از مزیت های اصلی مسابقات ساسمو اعتبار این مسابقات در دنیا است که هر ساله بر تعداد کشورهای شرکت کننده در این مسابقات افزوده می شود و در سال های اخیر کشور های آمریکا و برزیل , بلغارستان و یونان  نیز به جمع این مسابقات پیوسته اند.

روند المپیاد ریاضی ساسمو

مرحله اول مسابقات رياضي آسيايي با نام ساسمو SASMO براي همه دانش آموزان وعلاقمندان پايه 2 تا 12  آزاد است و تمامي داوطلبان مي توانند در اين مسابقات شرکت کنند.

تنها مدال آوران مرحله اول مسابقه SASMO  جواز شرکت در مرحله نهايي را دارند.

 •  با توجه به شکل زیر مدال آوران طلا و نقره و برنز مي تواند در مسابقات رياضي سنگاپور SIMOC شرکت نمايند.
 • فقط مدال آوران طلا ونقره مسابقات ساسمو جواز شرکت در مسابقات نوجوانان آسيا  IJMO  را پيدا مي کنند.که بالاترین سطح مسابقات ریاضی در کل آسیااست.
 • لازم به ذکر است که مدال آوران مسابقه SIMOC نيز جواز ورود به مسابقات نوجوانان آسيا  IJMO را دارند.


شیوه برگزاری المپیاد ریاضی ساسمو  

این مسابقه به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می شود.

شرایط شرکت به صورت حضوری:

برای شرکت در این المپیاد بصورت حضوری دانش آموزان می توانند از طریق مدراس و یا آموزشگاه خود در این المپیاد شرکت نمایند. در این صورت حوزه امتحانی آنها در صورت تمایل مدیر مدرسه , همان مدرسه خودشان خواهد بود. لذا اگر دانش آموزان و یا معلمین محترم علاقمند به شرکت به صورت حضوری هستند لطفا به مسئول مدرسه خود اطلاع دهند تا با همکاران ما به شماره زیر تماس بگیرند.09030767438

همچنین دانش آموزانی که بصورت انفرادی و به طور مستقیم از طریق سایت موسسه اردوش ثبت نام کرده و گزینه " امتحان حضوری" را در فرم ثبت نام انتخاب کرده اند در شهر هایی که موسسه اردوش حوزه امتحانی دارد جهت امتحان ارجاع داده می شوند. 

شرایط شرکت بصورت آنلاین :

 تمامی افرادی که به صورت انفرادی و به طور مستقیم از طریق سایت موسسه اردوش ثبت نام کرده  و گزینه " امتحان آنلاین " را در فرم ثبت نام انتخاب کرده اند , بصورت آنلاین در این المپیاد شرکت داده خواهند شد. در مسابقه آنلاین مراقبت دانش آموزان از طریق نرم افزار زوم انجام می شود و دانش آموزان برای شرکت در آزمون باید بر روی دو دستگاه این نرمافزار را نصب نمایند. لازم به ذکر است که نرم افزار زوم به عنوان دوربین عمل میکند.

 • همچنین از اول تا آخر آزمون باید دوربین هر دو دستگاه فعال باشد.

 شیوه برگزاری این المپیاد با توجه به متغیر بودن شرایط کشور , جهت خدمات رسانی بهتر ممکن است توسط موسسه اردوش تغییر کند. 

شرایط مسابقه و نحوه برگزاری المپیاد

برگه سوالات شامل 25 سوال می باشد که داوطلبان باید در مدت 90 دقیقه به آن پاسخ دهند.

سوالات به صورت ترجمه شده در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد.
تنها دانستن اعداد 1 تا 10 به انگلیسی برای پاسخ دهی به سوالات کافی است.

 در زیر جدول بارم بندی سوالات قابل مشاهده است: 

 سوالات تستی سوالات چهار گزینه ای هسنتد و در سوالات تشریحی فقط جواب آخر سوال باید در کادر مربوطه نوشته شود.

Exam cartoon Images | Free Vectors, Stock Photos & PSD

جوایز و تقدیر نامه المپیاد ساسمو 

در جدول زیر اطلاعات مربوط به نحوه توزیع مدال ها اعلام شده است:

 •  40 % اولیه  دانش آموزان در کل آسیا سرتیفیکت مدال دریافت خواهند کرد.

 • دانش آموزانی که نمره کامل دریافت کنند 100 دلار جایزه بصورت واشر به همراه لوح و مدال با نام شخصی خودشان از طرف کمیته مسابقات سنگاپور دریافت می کنند و همچنین از طرف موسسه اردوش نیز کاپ و جایزه نفیس  تقدیم می گردد.

 • نفرات اول تا سوم طلای کشوری در هر پایه تحصیلی علاوه بر لوح و کاپ , به ترتیب 7 میلیون ریال و 5 میلیون ریال و 3 میلیون ریال را از طرف موسسه اردوش دریافت خواهند کرد.


 • دانش آموزان برتر از هر پایه تحصیلی در مقاطع دوم تا یازدهم که بتوانند در مرحله اول مسابقات عملکرد مطلوبی را ارائه داده و در مرحله دوم  مدال طلا و یا نقره کسب نمایند و یا با شرکت در هر دو المپیاد ساسمو (ریاضی) و وندا (علوم) مدال طلا و یا نقره این مسابقات در مرحله نهایی کسب کنند, می توانند عضو آکادمی دانش آموزان برتر آسیا شوند و از مزایای آن بهره مند شوند که شامل بورس های مختلف تحصیلی و هدایای نقدی می باشد.
 •  هر ساله موسسه اردوش در جشنی شایسته از تمامی مدال آوران برتر تقدیر می نماید.

تمامی دانش آموزانی که بتوانند مدال طلا و نقره در مرحله اول کسب کنند همچنین جواز شرکت در مرحله دوم مسابقات را که هر ساله در یک کشور آسیایی برگزار می شود را کسب می کنند.

نمونه سوالات مسابقه رياضي ساسمو 2020 

پایه دوم (G2)
پایه سوم(G3)

پایه چهارم (G4)

دانلود نمونه سوال

دانلود نمونه سوال

دانلود نمونه سوال

پایه پنجم (G5)

پایه ششم (G6)

پایه هفتم (G7)

دانلود نمونه سوال

دانلود نمونه سوال

دانلود نمونه سوال

پایه هشتم (G8)

پایه نهم (G9)

پایه دهم (G10)

دانلود نمونه سوال

دانلود نمونه سوال

دانلود نمونه سوال

سرفصل های المپیاد ریاضی ساسمو


راهنمای شرکت در مسابقه (ویژه دانش آموزان)


لینک ثبت نام ویژه دانش آموزان


راهنمای شرکت در مسابقه (ویژه مدارس و آموزشگاه ها)


دانلود فرم اکسل ویژه مدارس و آموزشگاه ها:  SASMO FORM 2023.xlsx

لینک ثبت نام ویژه مدارس و آموزشگاه ها


اعلام نتایج نهایی المپیاد ریاضی ساسمو 

امسال این مسابقات بصورت حضوری و آنلاین با پشتیبانی ومراقبت زنده از طرف کمیته مسابقات سنگاپور و موسسه اردوش با مراجعه به سایت رسمی مسابقات برگزار می شود. تمامی هماهنگی های در مورد روز و تایم مرحله اول این مسابقات از طریق کانال های موسسه اردوش (اینستاگرام و تلگرام و پیام رسان بله ) اطلاع رسانی خواهد شد.

 کانال اینستاگرام موسسه اردوش  Erdos_math@

نتایج  مسابقه حدود 45 روز بعد از آزمون در سایت رسمی مسابقات به آدرس www.sasmo.sg  قابل رویت می باشد که البته موسسه اردوش نیز نتایج را بطور رسمی در کانال های خود اطلاع رسانی می کند.

زمان برگزاري مرحله اول : 24 و 25 فروردین ماه 1402

همه دانش آموزان می توانند بصورت انفرادی و یا از طریق مدرسه و ... در این مسابقات شرکت نمایند.

تمامی مدارس و موسسات و آموزشگاه ها از سراسر کشور می توانند دانش آموزان خود را  بصورت گروهی در این رویداد بین المللی ثبت نام نمایند.