المپیاد خلاقیت و تفکر طراحی آسیایی (Dr CT)

المپیاد بین المللی Dr.CT  همانند المپیاد ریاضی و علوم آسیایی توسط کمیته المپیاد های بین المللی سنگاپور (SIMCC)با همکاری دانشگاه NUS  سنگاپور در 39 کشور دنیا برگزار می گردد. دراین المپیاد مسایل بسیار جالب و آموزنده از خلاقیت و تفکر محاسباتی مطرح می شود. برای پاسخگویی به این سوالات اطلاعات زیادی نیاز نیست و سوالات معماگونه با هدف ارزیابی هوش و خلاقیت و طرز تفکر دانش آموزان است. حل این گونه سوالات ذهن دانش آموز را برای طراحی برنامه های کامپیوتری آماده تر می کنند و بدین لحاظ این المپیاد پیش زمینه ای بسیار مناسب برای موفقیت دانش آموزان در المپیاد کامپیوتر می باشد .

معرفی مسابقه خلاقیت دکتر سی تی :

هدف از برگزاری مسابقات  DrCT  پرورش خلاقیت، توانایی استدلال منطقی، مهارت های تفکر الگوریتمی و محاسباتی در دانش آموزان است.با شرکت در این مسابقه دانش آموزان با روش تفکر طراحی برای ایجاد یک راه حل رباتیک برای بیان مسئله، درک عمیق تری از جهان اطراف خود را پیدا می کنندکه  این امر  آنها را قادر می سازد با استفاده از قدرت رایانه و فناوری اطلاعات، مشکلات روزمره را حل کنند.جزییات برنامه نویسی و تمرکز بر راه حل تنها شامل نوشتن یک قطعه کد نیست  بلکه تکنیک های الگوریتمی مفید و مهارت های حل مسئله که باید به درستی انتخاب شود تا بتواند نتیجه مطلوب را حاصل کند را نیز در بر می گیرد.

برترین ها مرحله اول این المپیاد ,جواز شرکت در مرحله فاینال را که در آذرماه 1403 در شهر زیبای استانبول برگزار می شود را کسب خواهند کرد. 

مرحله فاینال این المپیاد برای پایه های اول تا هفتم با نام International Junior Informatics Olympiad (IJIO) خواهد بود که بیشتر شامل مباحث المپیاد کامپیوتر (هوش محاسباتی - الگوریتمی و BLOCK PROGRAMMING) می باشد .

مرحله فاینال دانش آموزان پایه هشتم به بالا با نام International Junior Cyber Security Olympiad (IJCO) می باشد که علاوه بر مباحث انفورماتیک شامل مباحث امنیت سایبری هم خواهد بود.هدف از برگزاری مسابقات خلاقیت دکتر سی تی :

 • ما امیدواریم توانسته باشیم بستری را فراهم آورده تا دانش آموزان مدارس مناطق مختلف کشور بتوانند با روش خلاقانه تری انفورماتیک یاد گرفته  و با دانش آموزان در  نقاط مختلف جهان رقابت کنند.
 •  استفاده از تفکر محاسباتی به دانش آموزان این امکان را می دهد تا رویکردی سیستماتیک برای را یادگیری برنامه نویسی داشته باشند و با ترکیب تفکر طراحی و رباتیک، مقدمه لازم برای  برنامه نویسی و  انجام پروژه های پیشرفته تر با استفاده از بستر الکترونیکی و استاندارد بالا  داشته باشند و بتوانند روش های نوینی را در انجام پروژهای محاسباتی در آینده ارائه دهد.  شرایط و نحوه برگزاری المپیاد تفکر و خلاقیت Dr.CT:

با توجه به اینکه سرفصل های این المپیاد تا حدودی با سرفصل های مباحث تدریسی در ایران متفاوت و برای دانش آموزان ایرانی جدید است لذا دانش آموزان ایرانی برای کسب نتیجه بهتر در این المپیاد, نیاز به آموزش نکات ویژه ای دارند. به همین دلیل موسسه اردوش این المپیاد را بصورت پکیج (کارگاه آموزشی + نمونه سوال + شرکت در المپیاد بصورت آنلاین) ارائه می کند.
لذا این پکیج شامل شرکت در کارگاه 6 جلسه ای آمادگی المپیادDr.CT + دریافت جزوات و نمونه سوالات سالهای گذشته + هزینه شرکت در المپیاد Dr.CT خواهد بود.

بانک سوالات مختلف در زمینه ببراس  Bebras می تواند به  عنوان یک منبع آموزشی مفید برای این آزمون استفاده شود.دانش آموزان علاقمند می توانند از نمونه سوالات ببراس که انتشارات فاطمی به صورت کتاب «معماهای ببراس »منتشر کرده برای آمادگی استفاده نمایند.


جوایز و تقدیر نامه المپیاد دکتر سی تی  :


در جدول زیر اطلاعات مربوط به نحوه توزیع مدال ها اعلام شده است:

 •  40 % اولیه  دانش آموزان در کل دنیا لوح تقدیر دریافت خواهند کرد.( جدول زیر)

 • دانش آموزانی که نمره کامل دریافت کنند از طرف موسسه اردوش کاپ و جوایز ارزنده ای دریافت می کنند.
 • نفرات اول تا سوم طلای کشوری در هر پایه تحصیلی علاوه بر لوح و مدال , جوایز ارزنده ای را از طرف موسسه اردوش  به رسم یادبود دریافت خواهند کرد.

 • دانش آموزان برتر از هر پایه تحصیلی در مقاطع اول تا یازدهم که بتوانند در مرحله اول مسابقات عملکرد مطلوبی را ارایه داده و با شرکت در هر سه المپیاد ساسمو (ریاضی) و وندا (علوم) و دکتر سی تی مدال طلا و یا نقره این مسابقات در مرحله نهایی کسب کنند, و یا جز نفرات اول تا سوم مرحله نهایی مسابقات دکتر سی تی باشند می توانند عضو آکادمی دانش آموزان برتر آسیا شوند و از مزایای آن بهره مند شوند که شامل بورس های مختلف تحصیلی و هدایای نقدی می باشد.
 • برترین ها مرحله اول این المپیاد ,جواز شرکت در مرحله فاینال را که در آذرماه 1403 در شهر زیبای استانبول برگزار می شود را کسب خواند کرد.
 • مرحله فاینال این المپیاد برای پایه های اول تا هفتم با نام International Junior Informatics Olympiad (IJIO) خواهد بود که بیشتر شامل مباحث المپیاد کامپیوتر (هوش محاسباتی - الگوریتمی و BLOCK PROGRAMMING) می باشد .
  مرحله فاینال دانش آموزان پایه هشتم به بالا با نام International Junior Cyber Security Olympiad (IJCO) می باشد که علاوه بر مباحث انفورماتیک شامل مباحث امنیت سایبری هم خواهد بود.
 •  هر ساله موسسه اردوش در جشنی شایسته از تمامی مدال آوران برتر تقدیر می نماید.

 بارم بندی سواالات و نحوه پاسخگویی :

نمونه سوالات مسابقه خلاقيت  2020 Dr.CT :

Grade 5-6
Grade 3-4
Grade 1-2
Grade5-6 .pdf

Grade3-4 .pdf

Grade1-2.pdf
Grade 11-12
Grade 9-10
Grade 7-8
Grade 11-12.pdf
Grade9-10.pdf

Grade7-8 .pdf

DrCT_2024_info_pack_international .pdf


راهنمای شرکت در مسابقه (ویژه دانش آموزان):راهنمای شرکت در مسابقه (ویژه مدارس و آموزشگاه ها):

Click Here To Register Images – Browse 5,100 Stock Photos, Vectors ...


دانلود فرم اکسل ویژه مدارس و آموزشگاه ها: کلیک کنید

لینک فرم ثبت نام مسابقات دکتر سی تی ویژه مدارس و آموزشگاه ها: کلیک کنید

 بصورت آنلاین و با پشتیبانی زنده و مراقبت کامل برگزار خواهد شد.

زمان آزمون مسابقه :  11 خرداد ماه 1403

همه دانش آموران می توانند بصورت انفرادی و یا از طریق مدرسه و ... در این مسابقات شرکت نمایند.

تمامی مدارس و موسسات و آموزشگاه ها از سراسر کشور می توانند دانش آموزان خود را  بصورت گروهی در این رویداد بین المللی ثبت نام نمایند.