المپیاد بین المللی هندسه (IGC)

المپیاد بین المللی هندسه

2023-IGC

ELECTRICAL - ELECTRONICS ENGINEERING

هندسه یکی از حوزه‌های درخشش تمدن ایرانی- اسلامی است و در آثار علمی دانشمندان گذشته ما نیز نمودی آشکار دارد. این گرایش به عنوان یکی از شاخه‌های اصلی ریاضیات، قدمتی باستانی دارد و حل مسائل هندسی به عنوان چالشی خلاقیت‌برانگیز همواره درمیان ریاضی‌دانان و دوست‌داران ریاضیات از محبوبیت بالایی برخوردار بوده‌ است.

پیشینه تاریخیِ هندسه سبب شده تا به امروز آموزش هندسه در ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار باشد که کسب نتایج درخشان دانش‌آموزان کشورمان در مسابقات بین‌المللی مانند المپیاد جهانی ریاضی (IMO) گواهی بر این مدعاست و هندسه ایران را دارای سبک خاص خود کرده است.

المپیاد هندسه IGC  با هدف کشف استعداد ها و پروش دانش آموزان 12 تا 17 سال برای ارایه روشهای نوآورانه حل مسائل هندسی و تربیت متخصصین خلاق در حوزه های مهندسی و پزشکی از جمله گرایش هندسه محاسباتی مهندسی کامپیوتر و دینامیک مهندسی مکانیک - هوش مصنوعی و مهندسی پزشکی پردازد.این رویداد بین المللی قراراست برای اولین بار در ایران و جهان در اوایل خرداد ماه 1402 برگزار شود که برگزیدگان آن می توانند در مرحله نهایی المپیاد هندسه به نام  IGO شرکت نمایند.

« المپیاد هندسه ایران IGO » یکی از معدود رقابتهای دانش­ آموزی در سطح بین­ المللی است که کشور ایران مبدع و آغازگر آن بوده است.اولین دوره المپیاد هندسه در دو شهر تهران و اصفهان با حضور حدود 300 دانش­ آموز برگزار شد. در سال 1394 با دعوت از كشورهای مختلف، دومين دوره المپياد هندسه ايران همزمان در ايران و 23 كشور ديگر برگزار شد و المپیاد هندسه ایران، جنبه بین­ المللی یافت.تاکنون 9 دوره از المپیاد هندسه ایران در سطح داخلی و بین­ المللی برگزار شده است که در مجموع در بیش از 70 کشور و 200 شهر برگزار شده است و نزدیک به 30 هزار نفر شرکت­ کننده داشته­ است.

روند المپیاد بین المللی هندسه IGC 

Clock, document, pencil, report, task, time iconتمامی دانش آموزان پایه پنجم تا یازدهم می توانند در این المپیاد شرکت نمایند. نفرات برگزیده هر پایه جواز شرکت در المپیاد بین المللی هندسه IGO را بدست می آورند. داوطلبان می بایستی در مدت زمان 80 دقیقه (پایه 5و6) و 100 دقیقه (پایه 7 به بعد) به 20 سوال تستی پاسخ دهند که دارای نمره منفی است.

Illustration of students sitting an exam

شیوه برگزاری المپیاد هندسه IGC

این المپیاد بصورت حضوری برگزار می شود. دانش آموزان می توانند از طریق مدراس و آموزشگاه خود و یا بصورت انفرادی (مستقیما از طریق سایت اردوش) در این المپیاد شرکت نمایند.

جوایز و تقدیر نامه المپیاد IGC

  • دانش آموزانی که نمره کامل دریافت کنند ده میلیون ریال جایزه نقدی به همراه لوح و مدال و کاپ با نام شخصی از طرف کمیته مسابقات دریافت می کنند.
  • نفرات برگزیده کشوری در هر پایه تحصیلی علاوه بر لوح و مدال , جواز شرکت در المپیاد IGO را دریافت می کنند.

المپیاد بین المللی هندسه IGO  هرساله دراواخر شهریورماه برگزارمی شود که جزییات آن به اطلاع مدال آوران مرحله اول خواهد رسید.

نمونه سوالات المپیاد هندسه

نمونه سوالات المپیاد هندسه پایه ۵ و ۶.pdf کلیک کنید

نمونه سوالات المپیاد هندسه پایه ۷ و ۸.pdfکلیک کنید

نمونه سوالات المپیاد هندسه پایه ۹ و ۱۰ و ۱۱.pdfکلیک کنید

راهنمای شرکت در مسابقه (ویژه دانش آموزان)

لینک ثبت نام ویژه دانش آموزان

زمان برگزاري المپیاد هندسه : 29 اردیبهشت ماه 1402

آخرین مهلت ثبت نام : 12 اردیبهشت ماه 1402

همه دانش آموزان می توانند بصورت انفرادی و یا از طریق مدرسه و ... در این مسابقات شرکت نمایند.

تمامی مدارس و موسسات و آموزشگاه ها از سراسر کشور می توانند دانش آموزان خود را  بصورت گروهی در این رویداد بین المللی ثبت نام نمایند.

 کانال اینستاگرام موسسه اردوش  Erdos_math@